top of page

WAPIEŃ NUMULITOWY

Czy widzicie na zdjęciu poniżej szare okrągłe muszle wtopione w skałę? Jedna muszelka zatoczona jest czerwoną pętlą. Przyjrzyjcie się wnikliwie, bo muszli takich jest tutaj dziesiątki.

720.jpg
_MG_7195.JPG

Gdy tę samą skałę przekroimy możemy zobaczyć przepiękne skamieniałe muszle otwornic Nummulitów.

Skała ta zwana wapieniem numulitowym buduje Góry Tatry. W Zakopanem koło skoczni narciarskiej 'Pod Krokwią' znajduje się nieczynny już kamieniołom tego okazałego wapienia.

foto. Aneta Guzik

Przekrój przez kalcytowy naciek czyli stalaktyt

_MG_7235.JPG

Stalaktyty powstają w jaskiniach zbudowanych ze skał węglanowych w wyniku rozpuszczania przez wodę ich głównego minerału kalcytu (CaCO3). Woda sącząc się wzdłuż nacieku od stropu jaskini w dół powoduje narastanie kolejnych warstw. Piękne przekroje są cenione jubilersko i kolekcjonersko.

W Polsce kalcyt występuje na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej, w Pieninach, Tatrach, na Górnym i Dolnym Śląsku.

  • Paramorfoza kalcytu (CaCO3) z aragonitem (CaCO3) - minerały mają ten sam wzór ale inną budowę wewnętrzną. Aragonit jest miękki, nie jubilerski, na powierzchni ziemi przekrystalizowuje w kalcyt .Występuje w okolicach Kłodzka, Ząbkowic Śląskich i Szklar. Spotykany jest w Górach Świętokrzyskich i okolicach Tarnobrzega.

foto. Aneta Guzik

IMG_0063 (2).JPG
bottom of page