mały geolog
WIELKI ODKRYWCA
WAPIEŃ NUMULITOWY
Czy widzicie na zdjęciu poniżej szare okrągłe muszle wtopione w skałę? Jedna muszelka zatoczona jest czerwoną pętlą. Przyjrzyjcie się wnikliwie, bo muszli takich jest tutaj dziesiątki.
Gdy tę samą skałę przekroimy możemy zobaczyć przepiękne skamieniałe muszle otwornic Nummulitów.
Skała ta zwana wapieniem numulitowym buduje Góry Tatry. W Zakopanem koło skoczni narciarskiej 'Pod Krokwią' znajduje się nieczynny już kamieniołom tego okazałego wapienia.
foto. Aneta Guzik
Przekrój przez kalcytowy naciek czyli stalaktyt
Stalaktyty powstają w jaskiniach zbudowanych ze skał węglanowych w wyniku rozpuszczania przez wodę ich głównego minerału kalcytu (CaCO3). Woda sącząc się wzdłuż nacieku od stropu jaskini w dół powoduje narastanie kolejnych warstw. Piękne przekroje są cenione jubilersko i kolekcjonersko.
W Polsce kalcyt występuje na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej, w Pieninach, Tatrach, na Górnym i Dolnym Śląsku.
-
Paramorfoza kalcytu (CaCO3) z aragonitem (CaCO3) - minerały mają ten sam wzór ale inną budowę wewnętrzną. Aragonit jest miękki, nie jubilerski, na powierzchni ziemi przekrystalizowuje w kalcyt .Występuje w okolicach Kłodzka, Ząbkowic Śląskich i Szklar. Spotykany jest w Górach Świętokrzyskich i okolicach Tarnobrzega.
foto. Aneta Guzik