top of page

Wulkany w Polsce?

DSCF9218.JPG
IMG_0049.JPG
DSCF1472.JPG

SEPTARIA fot.Aneta Guzik

AGAT fot.Adam Guzik

'MIGDAŁOWIEC' MELAFIR

fot. Adam Guzik

W okolicach Krakowa i na terenie Dolnego Śląska (w Górach Kaczawskich rozlega się Kraina Wygasłych Wulkanów) mamy możliwość oglądać odsłaniające się skały powstałe w wyniku erupcji wulkanicznych: agaty, septarie czy melafiry nazywane migdałowcami.  

290 milionów lat temu (wczesny Perm) na terenie Polski panował klimat półpustynny, roślinność karbońska zaczęła wymierać,

a w południowej  część kraju wyrosły wulkany: głównie tarczowe (spokojnie wylewające lawę) oraz stratowulkany (wybuchające

w sposób eksplozywny i wyrzucające do atmosfery duże ilości popiołów wulkanicznych).  jest pozostałością po aktywności wulkanicznej w Polsce.

     A skąd wiemy, co wydarzyło się w odległej przeszłości geologicznej, przed milionami lat?

Jedyne wskazówki, które pozostały do dziś, kryją się wyłącznie w skałach. 

 

 

 

Diamenty w Polsce?

G_7434.jpg

KRZEMIEŃ PASIASTY fot.Aneta Guzik

Krzemień pasiasty jest kamieniem rzadszym niż diament, występuje tylko w jednym miejscu na świecie - w Polsce, w Górach Świętokrzyskich - dlatego też ze względu na rzadkość występowania jest przez jubilerów nazywany polskim diamentem.

W naszym kraju spotykamy również inne rodzaje krzemieni: czekoladowe (Janików, Mielnik n.Bugiem), czerwone (Grzybowa Góra k. Skarżyska), niebieskie (Włoszczowice, Tokarnia), okrągłe niczym jajka (narzutowe na Pomorzu).

bottom of page